محصولات بهداشتی

ارگاسم در خانم ها و 8 عامل موثر بر آن

ارگاسم در خانم ها یکی از مهمترین مسائل جنسی در زندگی زناشویی میباشد و در کل رضایت جنسی میان زوجین و ابراز رضایت زناشویی و عامل تعیین کننده برای رضایت زوجین است .

در بسیاری از مواقع مشکلات جنسی نهفته و بیان نشده ممکن است خود را با علائمی مانند ناراحتی‌های جسمانی افسردگی و نارضایتی زناشویی نشان دهد و حتی به طلاق زوج نیز منجر گردد .

رضایت جنسی به معنای میزان خرسندی از روابط جنسی و توانایی فرد در ایجاد لذت دو طرفه و بهداشت جنسی خانواده است .

ارگاسم در خانم ها و 8 عامل موثر بر آن

ارگاسم در خانم ها و 8 عامل موثر بر آن

از طرفی عملکرد جنسی زنان طبق تقسیم بندی دانشمندان دارای ۶ بعد می باشد:

میل جنسی

تحریک جنسی

رطوبت مهبلی

ارگاسم

درد

رضایت جنسی

ارگاسم چیست:

ارگاسم به عنوان لذت بخش ترین مرحله احساسات جنسی یک رویداد مغزی می‌باشد که در اثر تحریکات جنسی به وجود می‌آید ارگاسم شامل پاسخ انقباضات عضلات صاف و مخطط به همراه حس آزادسازی ناگهانی فشار جنسی که در طول مرحله برانگیختگی جمع شده است می باشد.

عضلات درگیر این انقباض شامل عضلات اطراف واژن و مقعد و همچنین در برخی زنان رحم می باشد.

اختلال ارگاسم چیست:

اختلال ارگاسم در زنان به تاخیر یا عدم وجود ارگاسم به دنبال برانگیختگی و تحریکات جنسی کافی به صورت مقاوم یا راجعه وجود دارد گفته می شود.

میزان شیوع مشکلات ارگاسم در خانمها (orgasm) در جهان و ایران:

میانگین شیوع مشکلات ارگاسم در دنیا ۲۱ درصد می باشد که از جمله مشکلات شایع جنسی طبقه بندی می شوند در تحقیقی که در ایران صورت گرفته است میزان شیوع آنورگاسمی در میان زنان ایرانی بین ۲۶ تا ۳۰ درصد گزارش شده است لذا این مشکل در ایران به نسبت سایر جهان گستردگی بیشتری دارد.

8 عامل موثر در آنورگاسمی بانوان:

عامل اجتماعی

فرهنگی

شناختی

ذهنی

روانشناختی

ارتباطی

هورمونی

فیزیولوژیک

در میان عوامل فیزیولوژیکی دخیل در مشکلات ارگاسم می توان اختلالات هورمونی، اختلالات عروقی، بیماری های عصبی، عوارض‌داروی و آسیب به ساختار دستگاه تناسلی اشاره نمود.

تاثیر سبک زندگی در آنورگاسمی:

مشکلات ارگاسم در خانم ها

استرس مهم ترین عاملی است که بر روی ارگاسم خانم ها تاثیر می گذارد. عوامل مختلف دیگری نیز بر ارگاسم و میل جنسی خانم ها تاثیر می گذارند که عبارتند از:

خستگی

افسردگی

مصرف الکل

سیگار کشیدن

نوشیدن الکل توانایی رسیدن به ارگاسم را کم کرده و سیگار کشیدن گردش خون به اندام های جنسی را محدود می کند.

عوامل موثر در ارضا شدن خانمها:

ارگاسم زنان می‌ تواند طی تحریک جنسی مکان‌ های متنوعی در نواحی جنسی یا غیرجنسی ایجاد شود. کلیتوریس و دیواره قدامی واژن شایع‌ ترین مکان‌ های تحریک هستند. تحریک غدد دور مجرای ادرار، سینه، نوک سینه، رویا پردازی یا هیپنوز نیز منجر به بروز ارضاء شدن زنان می‌شود.

آیا ارگاسم زنان برای سلامتی آنها مفید است؟

یکی ازهورمون‌های آزاد شده به هنگام ارگاسم، اکسی توسین نام دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که این هورمون می‌تواند از ویژگی‌های محافظتی در برابر سرطان‏ ها، به خصوص پیشگیری از سرطان پروستات در آقایان و بیماری‌های قلبی برخوردار باشند.

همچنین مشخص شده است که اکسی توسین و سایر اندورفین‌هایی که در طی ارگاسم در بدن مرد و زن آزاد می‏شوند، به عنوان آرامش بخش عمل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *